hétfő, május 12, 2025
image image image image image image image image
Beiratkozás 2025/26-os tanévre A 2025/2026. tanévre történő általános iskolai beiratkozással kapcsolatos információk olvashatók részletesen a cikkben...
Szépíró verseny Szépíró versenyt rendeztünk alsó tagozatos tanulóink számára...
Elindultak a Rákóczis Szerdák! Elindultak a Rákóczis Szerdák!
Sensodyne Kids a Rákócziban  Sensodyne Kids a Rákócziban
Karácsonyi műsor 2024 Karácsonyra hangolódtunk!
Étkezési díj változás
Nemzeti Összetartozás Napja Nemzeti Összetartozás Napja iskolánkban.
Fenntarthatósági témahét - Föld napja FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉT - FÖLD NAPJA április 22.   A Föld napja mozgalom egyik jelmondata: „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?”


Látványos kísérletek az iskolában

A Magyar Kémikusok Egyesülete (MKE) egy iskolai kísérlet akcióval indítja el a 2011-es „Kémia Nemzetközi Éve” események magyarországi programsorozatát, melynek mottója:

VÍZZEL TÜZET - TŰZZEL VIZET!

Chemistry-In-Our-Life

Az MKE által kezdeményezett iskolai kísérlet akcióra iskolánk jelentkezett, így a látványos kísérletek bemutatására 2011. január 26-án az 5. és 6. órában kerül sor.

Az iskolai kísérlet akcióval kapcsolatos további információk a következő honlapon olvashatók:  

http://www.mke.org.hu/osszes-hir/387-kne-2011-iskolai-kiserlet-akcio-20110126.html

Chemistry2

Néhány kísérlet leírása ízelítés képpen:

8. Mitől zöld a láng?

Szórjunk egy porcelántégelybe vagy porcelántálba kanálhegynyi bóraxot (Na2B4O7). Csepegtessünk rá 1 cm3 koncentrált kénsavat, majd óvatosan adjunk hozzá 2 cm3 etil-alkoholt. Tartsunk égő gyufát a tégely fölé. Azt tapasztaljuk, hogy a bóraxos-kénsavas-alkoholos elegy fölött lévő gőzök szép zöld lánggal égnek. A borátból a kénsav hatására ugyanis bórsav (H3BO3) képződik, ami az etanollal vízkilépés közben észtert képez. A reakciót a kénsav katalizálja és a lángot a bór zöld színűre festi. Hasonló kísérlettel (pl. a bórsav metilészterének keletkezése miatt zöldre festett lánggal) mutatható ki az egyes mosószerekben lévő boráttartalmú optikai fehérítők bórtartalma is. Ez utóbbi kísérlet részletes leírása a Rózsahegyi Márta-Wajand Judit: Látványos kémiai kísérletek (Mozaik Kiadó, Szeged, 1999, vagy valamely újabb kiadás) c. könyv 243-244. oldalán található. A YouTube videomegosztó portálon egy rövid felvételt is láthatunk erről a kísérletről:

13. Lángfestés fémsókkal

Porcelántégelyekbe öntsünk 3-3 cm3 1:1 hígítású sósavoldatot, majd mindegyikbe külön-külön szórjunk olyan (kb. borsószem nagyságú) szilárd sót, ami lángfestést produkál. Erre alkalmasak például a lítium, a nátrium, a kálium, a kalcium, a stroncium, a bárium és a réz ilyen körülmények között oldódó sói. (A nátriumsót tartalmazó tégelyt tegyük a többitől távolabb, mert ez olyan intenzív lángfestést ad, hogy teljesen elnyomhatja a többit!) A kísérlet bemutatásakor sorban dobjunk a tégelyekbe egy-egy kicsi darab cink granulátumot. A nem világító lángra állított Bunsen-égőt vízszintesen tartva sorban a porcelántégelyek fölé visszük, és gyönyörködünk a különféle színű lángfestésben. Bunsen-égő hiányában a kísérletet úgy is elvégezhetjük, hogy egy-egy folyadékporlasztó kis palackból fújjuk bele a borszeszégő lángjába a fémsók oldatát, vagy a tömény sóoldatokba mártott hamumentesen égő szűrőpapírcsíkokat tartunk a lángba. A kísérlet magyarázata a Rózsahegyi Márta-Wajand Judit: Látványos kémiai kísérletek (Mozaik Kiadó, Szeged, 1999, vagy valamely újabb kiadás) c. könyv 159. oldalán található. Lángfestéses kísérletek több variációban is megtekinthetők a YouTube-on is, pl. itt:

13+1.:„Szivárványhíd” bemutatása a Muppet show Kermit békájának azonos című dalára
Egyszerűbb változat:

Ha a fenti módon való kivitelezéshez nincsenek meg a szükséges vegyszerek, akkor a sokféle színt egyszerűen egy univerzál indikátort tartalmazó, megfelelő töménységű NaOH-oldathoz apránként, kevergetés közben adagolt savoldat segítségével is elő tudjuk állítani. Erről is megtekinthetünk egy videót a következő linken:

Ha a színeket különböző főzőpoharakban állítjuk elő, akkor a teljes „szivárványhíd” egyszerre látható. Ebben az esetben is önthetünk néhány cm3 benzint mindegyik pohárban lévő oldat tetejére, s a benzines üveg lezárása, majd eltávolítása után ugyanúgy sorra meggyújthatjuk azokat egy gyújtópálcával, mint a fenti, bonyolultabb megvalósítás esetén. A látvány itt is lenyűgöző, és sokkal kevesebb előkészület, ill. vegyszer kell hozzá. Ha technikailag megoldható, akkor a dalocskát itt is lejátszhatjuk a kísérlet közben.

chemistry

Ki olvas minket?

Oldalainkat 185 vendég böngészi
Ma, Pongrác napja van. Holnap Szervác és Imola napja lesz.